Báječný svět kuchyňských nožů

1. Šéfkuchařský nůž

Žádný nůž není tak univerzální jako šéfkuchařský nůž. Nůž šéfkuchaře je nejdůležitější společník v kuchyni. Je k dispozici v mnoha délkách. Má mírné zakřivení na řezné hraně čepele. Hmotnostní vyvážení mezi rukojetí a nožem jej umožňuje rytmicky a efektivně naklonit při řezání.

potraviny na prkénku

2. Santoku

Santoku je japonská verze šéfkuchařského nože. Santoku má mnohem širší čepel než kuchařský nůž a není tak špičatý. Nůž je ostřejší, ale má stejné multifunkční použití jako šéfkuchařský nůž.
 

3. Špikovací nůž

Jedná se o šéfkuchařský nůž v miniaturním vydání. Obvykle je 10 palců dlouhý se štíhlou čepelí. Jeho síla spočívá v čištění a řezání například bylin, cibule a zeleniny. Ale je také skvělý pro řezání a vypeckování ovoce.
 

4. Nůž na maso

Nůž na maso je navržen tak, aby porcoval a rozebral již vařené kuře nebo maso. Asi jste se divili, proč nemůžete použít šéfkuchařův nůž nebo Santoku? Samozřejmě, že můžete. Nůž na maso je však tenčí a řeže mnohem jemněji. Maso není roztrhané a šťáva zůstává v mase.
 

5. Nůž na pečivo

I u tohoto nože řekne jeho jméno všechno. Chlebový nůž má tak zvanou zoubkovanou hranu na čepeli, která se vyrovnává s každou kůrkou.
 
6. Vykosťovací nůž
Čepel vykosťovacího nože je velmi tenká a má vysokou pružnost. Je to nejostřejší nůž, který můžete mít v kuchyni. Musí dělat také nejtěžší práci: vykostění masa.

 

7. Filetovací nůž

Filetovací nůž je ve skutečnosti podobný vykosťovacímu noži. Je také charakteristický pro svou velmi flexibilní čepel, která je však delší než u vykosťovacího nože. Můžete ho použít na tenké krájení plátků z ryb či masa.
krájení citronu 
Vysoce kvalitní nože mají čepel, která je obvykle kovaná z jednoho kusu speciálně kalené oceli. Laciné kuchyňské nože mají čepele broušeny z ocelových plechů. Jsou tedy daleko od ostrosti a trvanlivosti v porovnání s nožem, který je kalený. Samozřejmě, pokud investujete do dobrého, kaleného nože, přinese maximum, když zůstane ostrý. Chcete-li, aby tomu tak bylo co nejdéle, pak existuje několik jednoduchých tipů na péči:
Oplachování
V podstatě jsou nože samozřejmě vhodné pro myčku. Bohužel, mytí v myčce je mnohem agresivnější než oplachování ruční.
Skladování
Není dobré ukládat nože spolu s ostatními volně do zásuvky, protože okraje nožů se srazí a otupí. Nejlepší pro uložení je box na nože. Popřípadě magnetický pruh, který lze upevnit ke stěně a poslouží velmi dobře.
Řezání
Nejlépe pracujte s nožem pouze na plastových nebo dřevěných řezacích deskách, nikoliv na skle nebo mramoru.
Ostření
Používejte ostřící ocel. V každopádně budete potřebovat něco, abyste nože zaostřili, protože každá čepel se bude časem opotřebovávat.