Veletrh špičkové mobilní technikyMWC 2018, který se konal letos v únoru ve španělské Barceloně, nabídl možnost na vlastní oči sledovat řízení vozidla pomocí mobilního telefonu. Technika zkrátka dokáže zastoupit člověka i v těch nejrozmanitějších situacích a dokázal to i telefon firmy Huawei s označením Mate 10 Pro.
bugatti chrion
Vývoj autonomních automobilů, kterým se tak přezdívá v souvislosti s automatickým řízením pomocí čidel, kamerových systémů a integrovaných procesorových jednotek, se nezastavuje a lidé zřejmě mají v úmyslu vytvořit z něj plně automatický stroj budoucnosti. Umělá inteligence je téma, o kterém lidstvo snilo dlouhá desetiletí a dnes se začíná obracet v realitu. Zatím se jedná spíš o hračky pro dospělé, využití však slibuje mnohem širší obzor možností.

Vůz ovládaný mobilním telefonem reaguje i na překážky v cestě

Firma Huawei nezůstává v této oblasti pozadu a předvedla, že to myslí vážně. Na veletrhu MWC nahradil telefon řidiče za volantem a naváděl vůz Porsche Panamera po trase předem naplánované naprosto dokonale. Pro transparentnost ukázkové jízdy měl automobilu zkřížit cestu živý cyklista na opravdovém kole (ne automat) a ten na něj pochopitelně reagoval. Program jízdu vozu přizpůsobil nečekané situaci a podle jejich tvůrců prý dokáže identifikovat až tisícovku různých překážek před autem.
dotykový telefon
Umělá inteligence, někteří ji mohou nazývat jakýmsi androidem, se ovšem dokáže sama poučit z různých situací a modulovat simulace dalších situací. Pro telefon Huawei Mate 10 Pro prý není problém rozpoznat na silnici třeba pohybujícího se psa, nebo kopací míč, a podle toho se vhodně zachovat.
Zda spolupráce firmy Huawei s automobilkou Porsche přinese do budoucna nějaké ovoce, zatím nevíme, tento zajímavý projekt s názvem Road Reader je jednou z ukázek, kam se může směřovat vývoj automobilového průmyslu v součinnosti s mobilními aplikacemi.