Vzhledem k tomu, že ceny energií, zvláště pak té elektrické, se každým rokem zvedají, je dobré začít tento problém nějak řešit. Můžete odstavit celou řadu elektrospotřebičů, o kterých si myslíte, že je nebudete už potřebovat. Méně pouštět televizi nebo počítač, ale to není řešení. Navíc takto uspoříte opravdu jen drobné, žádné velké peníze. Mnohem efektivnější je vsadit na nové světelné zdroje, které jsou ve všech ohledech daleko lepší než vaše stávající. Řeč je LED žárovkách a svítidlech obecně. Tato technologie sice nepatří mezi nejnovější, ale rozhodně je nejlepší z hlediska úspor.
dekorace v žárovce
Lepší typy neexistují
I přesto, že standardní vláknové typy žárovek se už nějaký ten rok neprodávají, stále se využívají hlavně v domácnostech v poměrně hojné míře, a to není dobře. Klasická žárovka totiž „žere“ nesrovnatelně více energie než LED alternativy. Důvod je poměrně jednoduchý. Tato technologie, která je známá již déle než jedno století, funguje na principu zahřívání vlákna. Problém je v tom, že tímto způsobem se vyrobí jen málo světla, ale hodně tepla. S trochou nadsázky se dá říci, že tradiční typy svítidel je lepší používat k topení než ke svícení. Navíc na tom nejsou dobře ani co se týče životnosti. Vydrží fungovat v normálním provozu pouze několik málo let, což rozhodně dnešním zákazníkům rozhodně nestačí.
vintage lampa
Přijatelná cena
Když jsou LED žárovky tak skvělé, proč se stále ve velké míře používají klasické typy, které už navíc nejsou delší dobu k dostání? Hlavní příčinou je cena, která je u LED světelných zdrojů přeci jen o něco vyšší. V mnoha případech i o dost. Ovšem vyšší cena je v tomto případě vykoupena kvalitou a hlavně úsporností. Kdo chce svítit šetrně, ten raději vsadí na novější technologie, které sice nepatří mezi nejlevnější, ale když si to spočítáte, v konečném důsledku se vám tato investice více než vyplatí.