Domov podle představ

Nemovitost

Jistě nechcete celý život bydlet u rodičů, takže v dospělosti budete muset řešit stěhování. Měli bychom si vybrat dobře, protože kolem nemovitostí se v současnosti točí velké peníze a nic nenasvědčuje tomu, že by ceny v dohledné době měli klesat. V podstatě máme na výběr ze dvou možností, a to buď platit nájem nebo profit pořídit něco vlastního.

Mohutný dům

Abychom mohli nemovitost zakoupit, tak potřebujeme dost velký finanční obnos, který se dá získat přes hypotéku. Počítejte však s tím, že potřebujete mít něco našetřeno do začátku a dostatečný příjem, abyste na ni dosáhli. Jestliže na ni nedosáhnete, nebo nevíte, kde budete třeba za tři roky, tak je tu možnost pronájmu. Záleží na tom, kde se bydlení nachází, v jakém je stavu a kolik bychom měsíčně platili, přičemž musíme připočítat i provozní náklady. Sice to není takový závazek jako hypotéka, ale i tak je potřeba vybrat dobře, abychom byli spokojení.

Vybavení

Když trávíme čas doma, tak by nám tu mělo být dobře, a to se týká všech členů domácnosti. Je to místo, kam chodíme z práce, školy, dovolené a trávíme tu dost času, takže je opravdu podstatné, aby nám vyhovovalo. Některé věci nezměníme, proto je důležité na ně myslet již při výběru nemovitosti. Řada věcí se však dá předělat k obrazu svému, přičemž některé starší nemovitosti si zaslouží větší rekonstrukci, která sice něco stojí, ale máme zde volnější ruku.

Interiér domu

Při zařizování je nutné myslet na řadu věcí. Není to jen o tom, aby barvy a vybavení k sobě ladilo, ale také musíme hledět na praktičnost, aby se nám tu dobře fungovalo. Berte v potaz, kde Vám vedou rozvody vody, plynu a elektřiny. Dají se prodloužit na potřebné místo, ale jedná se o stavební zásah, který stojí práci, čas a peníze. U větších rekonstrukcí se klidně obraťte na bytového architekta, protože ten může vypracovat kompletní návrh.

Jak připravit dům a byt na zimu

Zima znamená především příchod nízkých teplot, studeného větru, sněhu a ledu. Na rozdíl od divokých zvířat máme tu výhodu, že máme k dispozici teplý domov, ať už se jedná o domek nebo o byt. Zde si můžeme pustit topení a venkovní mráz nás nemusí vůbec trápit.

muž pozorující zimu z okna

Abychom si však mohli užívat vyhřátého příbytku, je třeba jej na zimu připravit. Může se sice zdát, že majitelé bytů si s něčím takovým starosti dělat nemusí, ale opak je pravdou. Byť to mají lehčí než ti, co žijí v rodinném domě, i oni by měli před zimou udělat pár úprav.

 

Předně pokud máme na zahrádce či na balkóně květiny, které by naši zimu nezvládly, je třeba přemístit je dovnitř. Je nutné vybrat jim ideální místo na přezimování, aby měly dostatek světla, a zároveň nebyly v průvanu.

 

Během zimy také pravděpodobně nebudeme sušit prádlo venku. Je tedy dobré zkontrolovat přenosný sušák, zda vše drží, tak jak má, případně, pokud je ještě nevlastníte, do něj investovat. Věřte mi, že se vám to vyplatí.

 

V zimě je naše obydlí vyhříváno topením. Ať už máte zavedený plyn nebo máte vlastní kotel, právě ono je zdrojem tepla. A jako takové vyžaduje před zimou údržbu. V první řadě je třeba z něj setřít prach. Nesmějte se, topení je jedno z hlavních míst, na které se při úklidu zapomíná. A právě prach by bránil sálání tepla.

zimní Praha

Dále je dobré všechny radiátory pečlivě prohlédnout a zkontrolovat, zda někde netečou. Není také od věci je odvzdušnit. Zároveň bychom měli věnovat pozornost trubkám přivádějícím teplo. I ty je dobré prohlédnout.

 

Ti, co mají vlastní kotel, by mu měli věnovat zvýšenou pozornost. Je třeba jej důkladně vyčistit, podrobit pečlivé kontrole a také pozvat kominíka na kontrolu komínu. S tím samozřejmě souvisí i kontrola, zda máme dostatek paliva a zda ono palivo je správně skladované. Špatnou péčí může totiž ztratit velkou část své výhřevnosti.

 

Není žádným tajemstvím, že nejvíce chladu z venku proniká do domu okny. Snadno se o tom můžete přesvědčit, stačí jen za mrazivého dne položit ruku na okenní sklo. Proto je třeba věnovat pozornost tomu, zda dostatečně těsní. Podobně je tomu i s balkonovými dveřmi. Jen tak nebudete zbytečně vyhazovat peníze za teplo uniklé ven a nebudete si zvát mráz dovnitř.

 

Pro ty, co mají rodinný domek, je tu ještě jedna povinnost, a to je kontrola střechy. V zimě může napadnout i poměrně silná vrstva sněhu a je tedy nutné se ujistit, že ji střecha dokáže (alespoň po nějakou dobu) nést.

 

Nyní už víte, jak se připravit, aby vás zima nezaskočila a abyste ji mohli v klidu prožít v teple domova.

Bezpečné zázemí za betonovým plotem

Beton je jedním z nejstarších stavebních materiálů a kromě náročných železobetonových konstrukcí mostů, přehrad, a dalších obytných a technických staveb jej lze využít i pro výstavbu plotů. Betonové pilíře mohou sloužit jako základní nosníky pro opěrnou konstrukci ze dřeva nebo z pletiva, mohou však být i celistvé.
betonová stěna.jpg

Moderní technologické zázemí

V současné době se můžeme stále častěji setkat s prefabrikovanými dílci s dlouhou životností a prakticky s nulovými nároky na údržbu. Tyto výrobky slouží déle než 30 let a vyrábí se v takových velikostech, z nichž vystavíte plot od 30 cm až do výšky tří metrů. Jednotlivé komponenty mají přední díl strukturovaný a zadní (zasahující do pozemku) hladký. Součástí mohou být i ozdobné prvky a variace, díky tomu tak získá vnější tvar pozemku působivý ráz. Desky se instalují velmi snadno, není třeba budovat hluboké základy. Pokládají se mezi sloupky ve tvaru písmene H, pouze se upraví povrchová zemina, aby prefabrikáty na ní dobře dosedly.
kamenné pozadí.jpg

Výhody této technologie

·         Výstavba probíhá jako montáž z unifikovaných dílců. Není třeba budovat základy, tzn. výkop, zához, drenáž a betonáž.

·         Rychlost výstavby se počítá na hodiny, nikoliv na týdny.

·         Ohraničení pozemku je naprosto bezpečné, odolné vůči nezvaným zvířecím návštěvníkům, zejména volně pobíhajícím psům.

·         Dostatek soukromí na rozdíl od pletiva nebo dřevěných či kovových materiálů.

·         Dostatečná protihluková bariéra proti městskému ruchu a silničnímu provozu.

·         Stabilita konstrukce s minimálními nároky na údržbu. Konstrukci není třeba natírat, konzervovat, ani jinak udržovat.

·         Hodí se pro ohraničení obytných prostor (pozemků a zahrad) i pro průmyslové objekty.

·         Lze s nimi oddělit prostor užitkové zahrady a nechat na plot popínat některé rostliny, např. keře růží, břečťan, psí víno.

·         Mohou posloužit jako hranice kompostu.

·         Využití nachází i jako výběhy nebo kotce pro domácí a hospodářská zvířata.