Jak správně zacházet s brýlemi?


Brýle jsou nejen prostředkem, jak pomoci našemu zraku, ale i módním doplňkem. Jako takové jsou brýle velice křehké a je potřeba o ně velmi pečlivě pečovat a šetrně s nimi zacházet.  
červené brýle

Při nasazování a sundávání brýlí

Pokud brýle, ať už sluneční, nebo dioptrické nasazujeme a sundáváme, činíme to pouze oběma rukama, aby se prodloužila životnost obruby i čočky. Jestliže vezmeme brýle pouze jednou rukou, tak se brýle zdeformují. Nožky brýlí se po stranách ohýbají a zakřivují se, dokonce může dojít i k prasknutí pérka. Důsledkem toho se může poškodit i čočka v brýlích.

Čočky v brýlích

Brýle a čočky v nich je ideální čistit mokrou cestou, za pomoci speciálních čistících sprejů, které jsou určeny na brýlové čočky. K vyleštění brýlových čoček nám potom poslouží utěrka z mikrovlákna. Brýle přenášíme z místa na místo pouze v ochranném pouzdře k tomu určeném, a naprosto nikdy nepokládáme brýle čočkami na plochu.

Pozor na teplo

K naprostému poškození brýlových čoček a obrub dochází již při teplotách okolo osmdesáti stupňů celsia. Je třeba dávat veliký pozor, abychom brýle nevystavovali velmi vysokým teplotám anebo výrazným teplotním rozdílům. Teplotní výkyvy mohou mít nepříznivý dopad na povrchové úpravy čočky, jako jsou například antireflexní vrstvy. Také se mohou objevit i prasklinky na čočkách. Také dlouhodobější vystavování brýlí v sauně nebo v automobilu, například na palubní desce, kam praží intenzivně horké slunce, poškozuje jak obruby brýlí a čočky, tak také pouzdro na brýle.

Mořská sůl

Pokud jedete k moři, je třeba mít se na pozoru před tím, aby se na čočky v brýlích nedostala mořská sůl. Ta totiž už při nepatrném kontaktu naruší povrchovou úpravu brýlových čoček.
brýle na čtení

Chemikálie

Zrovna tak je třeba dávat si pozor při práci s chemikáliemi. Ty by mohly brýle velmi poškodit.

3.3/5 - (10 votes)