Materiály, které jsou vhodné k jejich výrobě, si můžeme rozdělit do čtyř základních skupin:

sladkovodní rybář

1.) z kmenového monofilního vlasce
Kmenový vlasec je v podstatě součástí navijáku. Tady stačí umět pracovat s pružným uzlem, který přivážete k očku obratlíku a tím stejným způsobem upevníte i samotný háček. Dalším krokem je pak vlasový přívěs, na který vám stačí jakákoli pletená šňůrka. Délka přitom závisí na druhu použité nástrahy. Na jednom konci uděláte smyčku na zarážku a druhý konec upevníte k háčku. Tento způsob je vhodný především pro rybáře, kteří si chtějí ověřit účinnost vlasové metody v praxi. Není nad vlastní zkušenost.

ulovený kapr

2.) z pletených šňůrek
Díky tomu, že jsou absolutně měkké, je kapr téměř nevidí.Jako když chytá pavouk mouchu do svých sítí, jednoduše geniální. Koupíte je dnes vlastně na každém rohu. Jejich velká nevýhoda ale spočívá v tom, že mají tendenci se často zamotávat. Od toho vám dobře pomůže hadička, která musí být ale delší než návazec. Pro upevnění váčku použijte bez uzlové vázání, které za vás udělá veškerou práci.

3.) z multivlákna
Tady je silně zastoupen materiál s názvem MULTISTRAND. Jedná se vlastně o bílou šňůrku, kterou tvoří několik nespletených vláken. Možná vám bude trochu připomínat jemnou síť, která dokáže obelstít i ty nejopatrnější ryby. Právě z tohoto materiálu vytvoříte ty nejlepší návazce na kapry. Jedinou nevýhodu můžete vidět v tom, že se díky své jemnosti často zachytává o různé nečistoty a překážky, proto je tato nástraha vhodná spíše pro vody s písčitým dnem. Anebo si kupte tzv. „Snake skin“ a je po problému.

kapr v ruce

4.) z monofilního vlasce typu AMNESIA
Tento vlasec vyniká především svojí tuhostí. Používá se především v místech, kde jsou ryby už hodně zvyklé na přítomnost rybářů. Tato nástraha ovládá také pohyb do stran, takže se chová velmi přirozeně, což může být velmi matoucí pro kapitální kousek na obzoru.

Podle loviště si vyberte tu svoji nástrahu a můžete směle vyrazit.