Hudebník nepozná noty, kdo to kdy viděl? Nemusí to být vždycky pravda. I když si z hodin hudební výchovy už jen pramálo pamatujete a do umělecké školy posíláte jen děti, tak si oblíbenou skladbu můžete snadno zahrát.
ruce na pianu
Drahé kurzy nejsou potřeba
Youtube, které se v poslední době dostalo do popředí webových stránek, vám nabízí neomezené možnosti. Svěřit se můžete do rukou libovolného hudebníka, jenž vás svými videi hrát spolehlivě naučí. Od prvních tónů až po sonáty. V anglickém i českém jazyce najdete spousty videí, kde vás zkušení hráči budou učit akordy a postupně se dostanete k aktuálním hitům. Hrát se naučíte klidně za týden!
Virtuózem za minutku
Nemáte-li čas věnovat se tomuto typu studia, je i rychlejší varianta. Na Youtube naleznete také velké množství tzv. tutoriálů. V tomto videu vám počítačový program (nebo i hudebník sám) bude ukazovat, které klapky na klaviatuře máte zmáčknout a skladbu sami zahrajete bez jakékoli potřeby not. Pokud půjde o rychlejší písničku, můžete video zpomalit, tu onu část přehrát vícekrát, dokud si nebudete jisti, že vám to opravdu jde. Výběr skladeb je nekonečný, zkusit můžete Pro Elišku od Beethovena, ale i nejnovější pecky.
hlava ženy a média
Typy pro začátečníky
·         Obrňte se trpělivostí. Přes veškerou snahu vám to nemusí napoprvé jít. Máte-li pevnou vůli, dokážete to.
·         Začínejte pouze jednou rukou. Na klavír hraje většinou pravá ruka melodii, levá doprovod. Začínejte hrát pouze pravou, bude to snadnější.
·         Začínejte snadnými skladbami. Není důležité být virtuóz po první písni, vyberte si něco, co se vám líbí, ale není to na začátek příliš náročné – nadšení vám déle vydrží.
·         Dbejte na správný prstoklad. Jinak řečeno – najděte si svůj způsob, jak se vám hraje skladba dobře a hrajte ji pořád stejnými prsty. Lépe si ji zapamatujete.
·         Trénujte sami doma. Vaše okolí bude vaším nadšením k novému koníčku jistě překvapeno a budou vás chtít podporovat jako správné publikum. Nejrychleji vám ale učení půjde o samotě, bez nervozity.
·         Zkuste metronom. Když vás hudební sluch někdy klame, najděte si na internetu online metronom – bude vám určovat, jestli hrajete do rytmu.