Ø Příznaky se objevují náhle. Někdy jsou přechodné a netrvají dlouho, jindy nás trápí třeba i hodinu. Udává se, že se objevují po dobu pěti let a to v rozmezí věku od 45 do 55. U každé ženy je to zcela individuální.

Ø Mezi nejčastější se udává pocení a návaly horka. To zaznamená každá žena hned několikrát za den. Velice nepříjemné, když se z ničeho nic začnete nekontrolovatelně potit. Bušení srdce také není příjemné, ani to, když po pár vyšlapaných schodech funíte jako lokomotiva a dál už nemůžete, musíte si alespoň na chvíli odpočinout. A to jste za mlada těch pár schodů vyběhla jedna radost. Nyní už tomu tak bohužel není, tuhnou klouby a také svaly.

Ø Méně hormonu estrogenu také znamená přibývání na váze. Často se v tomto období objeví menší kulaté padesátnické bříško. Typický příznak právě klimakteria. Začínají vypadávat více vlasy a nehty jsou křehčí, více se třepí a lámou. Fyzické projevy jsou velice nepříjemné, protože se necítíme jako žena. Najednou si připadáte nemotorná, slabá. V noci nespíte, i když jste unavená. Nespavost je také velice častým příznakem. Menopauza nás zkrátka dokáže pořádně potrápit.

černobílá fotka, žena, vlasy

Odříznutá od světa

Jakmile se začnete v tomto období cítit špatně, budete vyhledávat samotu. Je to poměrně pochopitelné, protože si budete připadat „jiná, bez nálady“. Nebudete mít na nic náladu. Jakmile se projeví něco na vašem těle, co zaznamenáte jako nežádoucí projev, budete ještě více naštvaná a rozladěná. Deprese jsou velice častým příznakem klimakteria, stejně tak jako náhlé změny nálad. V jednu chvíli se smějete a za chvíli pláčete. To je přesně období přechodu. Mezi další příznaky totiž také patří inkontinence moči nebo nechuť k sexu, což vás ještě více izoluje nejenom od ostatních lidí a rodiny, když budete doma sedět s depresí kolem krku, ale také v případě intimního života vás to izoluje od vašeho partnera či manžela.

žena, pařez, plechovka, kabelka