Výrobci mobilních klimatizací spoléhají na dva zásadní faktory, které zaručují zájem o jejich výrobky na trhu. Prvním z nich je cena. Mobilní chladicí zařízení pořídíte za několikanásobně nižší pořizovací i provozní cenu, než ty pevné agregáty. A za druhé se jedná o produkty, které jen zapojíte do zásuvky, na kolečkách je převezete z místnosti do místnosti a pokud máte zajištěn otvor pro odvod teplého vzduchu z kompresorové jednotky, pak je můžete používat prakticky všude i bez zásahu do stavební konstrukce vašeho obydlí.

kovové budky

Výhody přenosných chladicích zařízení

  • Představují energeticky úspornější systémy, než pevné klimatizace. Příkon se pohybuje kolem 2200 W.
  • Využít je můžete v podstatě bez omezení, jsou relativně lehké a lze je přenášet z místa na místo podle potřeby. Nasadíte je operativně, kamkoli je třeba, před spaním mohou důkladně vychladit ložnici, v průběhu dne s nimi vychladíte kuchyň nebo obývací pokoj atd.
  • Není třeba žádné speciální instalace složitých technických zařízení, jednoduše je zapnete do zásuvky na 230 V na běžný domovní jistič např. 10 A.
  • Mohou pracovat ve více režimech – buď s chlazením, nebo jen jako ventilátor. Některé klimatizace umožňují využít je i v zimě jako topné těleso.
  • Většina kvalitních výrobků má k dispozici HEPA filtr, který nasává ze vzduchu nečistoty, prach a bakterie. Filtry jsou vyjímatelné a dají se čistit pod tekoucí vodou.
  • Většina z nich má k dispozici časovač a dálkové ovládání, výhodné je především uvádět do provozu klimatizaci v době, kdy nejste v bytě přítomni. Po návratu domů budete mít místnost vychlazenou a nebudete pak provozem klimatizace rušeni.
  • Výhodou je i odvlhčování vzduchu v místnostech, které mohou být ohroženy výskytem plísní.

stará klimatizace

Nevýhody

  • Podstatnou nevýhodou přenosné klimatizace do bytu bývá nižší chladicí výkon. Od něho se také většinou odvíjí cena výrobku. Některé přístroje zvládnou vychladit plochu dvoupokojového bytu, některé sotva jednu obytnou místnost.
  • V závislosti na výkonu také narůstá hlučnost. Středně výkonná zařízení se pohybují v rozmezí hlučnosti od 40 do 70 dB, rušivým prvkem bývají většinou v nočních hodinách a vy pak musíte řešit kompromis, zda usínat v nepříjemném vedru, nebo naopak se špunty v uších.