Myslet na budoucnost znamená vyznat se ve své minulosti

Možná už jste si také v životě položili otázku, kým jste a odkud kam směřujete. A možná už jste také zjistili, že na ni nikdy nebudete moci uspokojivě odpovědět, pokud nebudete znát svou minulost. Ovšem co se znalosti minulosti týče, tak zdaleka nejde jen o to vědět, co se stalo v době od vašeho narození do současnosti, ale jde o to, vyznat se také v tom, jaká je vaše rodinná historie.
rodinný strom
A ta může být někdy pěkně košatá a sahající až o několik staletí napřed. Vaši předkové mohou žít dlouhá staletí stále na jednom místě a živit se jedním řemeslem anebo pocházejí úplně odjinud a na současné místo, kde žijete, je vyhnala válka anebo cestování za prací. Mnohdy je to velice zajímavé a vyznat se ve své rodinné historii je stejně důležité jako znát dějiny svého státu a tak podobně. Zkrátka člověk, který neví, co je zač a jaká je jeho rodina jako by ani nevěděl, kdo je on sám.

Ovšem vypravit se do své rodinné historie není jen tak. Pokud máte doma nějaké pamětníky, kteří si vše pečlivě zaznamenávají a uchovávají paměť vaší rodiny, tak to může být i poměrně snadné. Ale to se nestává příliš často. Mnohem častěji naši rodiče a prarodiče mají informace o rodinných předcích asi tak o dvě generace nazpět a tím to končí. Takže informace o našich předcích se pomalu vytrácí, a pokud se neobrátíme na odborníka, který dokáže číst ve starých matrikách a jiných kronikách, tak už se o své rodině nedozvíme nic.
děda a dítě
A nemyslete si, že si všechny informace dokážete nalézt sami. I v dnešním světě moderních technologií je laik na podobné záležitosti krátký. Ovšem pokud se obrátíme na odborníka , pro kterého je genealogie hračka, dokáže číst ve starých matrikách, hledat ve sčítání lidu a ovládá staré jazyky, tak pak najdeme klíč k tomu, jak všemu dobře porozumět, zmizelé informace získat zpět a sestavit z nich rodokmen naší vlastní rodiny.

Podobné příspěvky