Starší ročníky si možní dobře vybaví socialistické obchody s omezeným sortimentem výrobků, tehdy byl problém obstarat základní výbavu, natož něco takového, jako rybářské lehátko.

Měkké polstrování
Všechny výrobky tohoto typu mají jednoho společného jmenovatele, a tím je zajištění pohodlí. Základ tvoří různě široké vypolstrované matrace. Materiálem může být buď fleece, nebo nepromokavý nylon. Základní vlastností je tedy dostatečná měkkost a pružnost po celé délce dotykové plochy.

modrá bunda

Tepelný komfort
Další podstatnou vlastností matrace je její termoizolační schopnost. Rybáři často tráví na břehu spoustu hodin za každého počasí a lehátko musí být univerzálním pomocníkem v letních horkých dnech, i za chladných nocí.

Pevnost a stabilita
Rozvrzané spartakiádní lehátko, které někdo z vás může mít ještě ukryté někde ve sklepě nebo na půdě, asi nebude to pravé ořechové. Výrobci pochopitelně pamatují na kompaktní konstrukční spoje trubek, dostatečně stabilní opěrné body, kterými je systém šesti až osmi nohou. Opěrné nohy se dají v nastavené poloze uzamykat. Dosedová plocha nohou je u všech typů lehátek standardně vybavena nastavitelnými talíři, které brání potápění konstrukce do měkkého podloží (bahna).

Konstrukční materiál a nosnost
Kostru vytváří soustava ohýbaných kovových trubek. Pevnější konstrukce jsou vyráběny z nerezové oceli, ty méně odolné z eloxované slitiny hliníku. Lehčím rybářům a pro méně náročný rybolov v běžně dostupném tvrdém terénu lze doporučit hliníkové systémy, pro těžší osoby naopak ocelové trubky. Hliníková konstrukce mívá nosnost zhruba do 130 kg. Ocelová unese více než 150 kg, ale sama o sobě váží zhruba 15 kg.

veselé muškaření

Doplňky a přídavné funkce
Luxusní lehátka o nosnostech do 130 kg mají k dispozici nastavitelný podhlavník, nastavitelné všechny opěrné nohy, a speciální omyvatelný povrch polstrované matrace. Součástí výrobku může být i odkládací kovový stolek a přenosná kompaktní taška s velkými uchy, která lze navléknout i přes rameno.