Hemoroidy – velice choulostivé téma, o kterém se nahlas nemluví.Ale mělo by se o něm mluvit. Vypadá to, že hemoroidy jsou záležitost několika málo osob, které si za svůj nepříznivý stav vlastně mohou sami. To je nesmysl. Tato nemoc je velice rozšířena, jen to každý tutlá, protože se za ni stydí. Není k tomu důvod. Naopak. Pokud nemocný člověk nesebere odvahu zajít za svým obvodním lékařem, může si přivodit do budoucna další komplikace.

Hemoroidy nejsou něco, zač bychom se museli stydět. Jsou to zvětšené křečové žíly, které vznikají u vchodu do konečníku nebo přímo v něm. Jestliže nemají větší rozměry, ani nemusíte vědět, že s nimi žijete. Hemoroidy se rozlišují podle toho, kde se nacházejí.
a)      Vnitřní– tvoří se uvnitř konečníku a poznáme to především při vyprazdňování. Někdy se, krom bolesti, může objevit i krev.
b)      Vnější– bolestivá záležitost, která může časem odeznít sama od sebe.

Jak se s nimi vypořádat

Hemoroidy mají čtyři stádia. Proto je potřeba nečekat na to čtvrté a řešit celou věc hned na jejím počátku. Pokud půjdeme k lékaři včas, spraví to většinou nějaká mastička nebo čípek.

Jestliže se k lékaři nepřinutíme, koledujeme si o pokračování nemoci a tím i radikálnější léčbu. V pokročilém stadiu se používá metoda opichu nemocné cévy.
·        Jestliže se nemoc dostane do fáze, kdy už je jakákoliv povrchová léčba marná a bolest se většinou stává nesnesitelnou, přistoupí se k chirurgickému zásahu.
·        Operativně se odstraní uzly a cévy se podvážou.

Nejlépe je všem nemocem raději předcházet nežli řešit následky.Ne vždy je to ale možné. Hemoroidy často vznikají v těhotenství a není možné jejich vzniku zabránit. Můžeme však zahájit protiútok. Zbraní proti hemoroidům je citrusové ovoce, bobulové ovoce a cibule. Tyto potraviny obsahují vlákninu, která má schopnost posilovat žíly.