Pokud byste si vytvořili graf obliby stínící techniky v závislosti na časovém úseku od roku 1990 do současnosti, zjistíte zajímavé skutečnosti. Krátce po sametové revoluci začaly v tehdejším Československu podnikat v této oblasti desítky firem a většina z nich se orientovala na vnitřní žaluzie. Vyráběly se jich statisíce kusů ročně v mnoha barevných variantách a byl o ně obrovský zájem. Trh nebyl nasycen a mistrní podnikatelé této příležitosti využili.

okna

Od roku 2007 poptávka po vnitřních žaluziích začala strmě klesat a v současné době se neočekává žádný rychlejší nárůst. Sortiment se navíc rozšířil o další interiérové prvky, ty jsou ale především dekorativním doplňkem a prostředkem k zaclonění slunečního světla. Nechrání totiž před tepelným zářením a to byl jeden z důvodů, proč začíná výrazně růst zájem o venkovní stínící systémy.

Největší poptávka je podle průzkumů veřejného mínění a podle statistik prodeje o předokenní rolety a pak o venkovní žaluzie. Jednou z firem, která nabízí montáže jak venkovních systémů, tak i vnitřní stínící techniky, je pobočka Climax Třinec.

Předokenní rolety

  • Částečně brání úniku tepla z domácnosti, tím snižují spotřebu zemního plynu, elektřiny, dřeva a dalších surovin pro vytápění. Úspora se může projevit až několika tisíci korunami za rok.
  • V letních měsících naopak brání průniku tepla ze slunečních paprsků do okenních skel, tento způsob zaclonění se prozatím jeví jako nejúčinnější. Venkovní rolety a žaluzie dokážou zachytit až 80 procent tepla a pochopitelně vytváří i příjemný stín uvnitř domu.
  • Budují uvnitř objektu příjemnou atmosféru, chrání soukromí před pohledy zvenčí a také snižují úroveň hluku v místnosti, jež pochází z externích zdrojů.
  • Mohou být vybaveny elektrickým pohonem a lze je nastavit tak, aby fungovaly jako „smart“ prvek. Jsou schopny se v závislosti na změnách počasí samy zatahovat.

stínění

Venkovní žaluzie

  • Jsou obdobou venkovních rolet, fungují zrovna tak, jako tepelný izolant a ochrana před průnikem slunečního světla, navíc lze jejich lamely libovolně natáčet.
  • Mohou být rovněž poháněny elektromotorkem, ten reguluje jak naklápění lamel, tak i stahování žaluzií. Při silném větru se buď žaluzie zatáhnou, nebo se lamely naklopí, aby je vítr nepoškodil.
  • Venkovní žaluzie i rolety jsou vhodným dekorativním prvkem, který lze sladit s každým typem fasády, okenic, oken, střechy, balkonu, terasy atd.