Jaké jsou příznaky přechodu u žen?


Fyzické příznaky přechodu u žen jsou velmi frustrující. Ať už se jedná o výrazné návaly horka, pocení, bolesti kloubů a svalů, tloustnutí, inkontinenci či nespavost. Co je frustrující mnohem více jsou psychické příznaky. Ty jsou doslova zabijákem ženské rovnováhy.

chůze venku

Období přechodu lze rozdělit do tří fází

  • První fáze zvaná perimenopauza se objevuje právě okolo čtyřicátého věku života ženy, kdy tělo produkuje méně a méně estrogenu a progesteronu.
  • Druhá fáze se nazývá menopauza a jedná se o období, kdy má žena svou poslední menstruaci. To se většinou odehrává okolo padesátých narozenin.
  • Třetí a poslední fáze je postmenopauza a jedná se o období, kdy se tělo pomalu stabilizuje a dostává se zpět do rovnováhy.

Z uvedeného tedy vyplývá, že celkem toto období může trvat i nějakých 12 až 13 let, což je naprosto nepředstavitelné.

Psychické projevy menopauzy

Velká část žen má v tomto období pocit, že jejich život ztrácí význam. To může být způsobeno hlavně tím, že končí plodné období ženy. Hormony výrazně ovlivňují fyzickou stránku těla, ale také tu psychickou. Proto mají ženy pocit, že sami sobě vlastně ani nerozumí, a že se v podstatě neznají. Najednou je všechno jiné. Každá situace je mnohem více emotivní, ať už se jedná o radostnou chvíli, která nás dojímá, nebo o chvíli, která nás vytočí k nepříčetnosti. Změny nálad odnáší v první řadě rodina, což je naprosto samozřejmé. Přestože je toto období těžké, neměli byste dopustit, aby to odnášela rodina. Měli byste si s nimi sednout a vysvětlit jim, že se v současné době necítíte příliš dobře, protože máte určité problémy. Ať si tedy vaše výkyvy nálad neberou příliš osobně, a ať se vás pokusí pochopit.
Objevují se však také pocity úzkosti, paniky, zapomnětlivost či záchvaty pláče. Velice typická je také nespavost, která depresivní stavy ještě více prohlubuje. U většiny žen se objevuje také snížené sebevědomí, které je způsobené fyzickými změnami těla, ale také pocitem méněcennosti.

stárnoucí důchodci

Jak se nejlépe bránit?

Máte na výběr dvě možnosti. Buď budete sedět, trápit se, plakat a litovat se, nebo začnete něco dělat. Začněte se hýbat, najděte si nějaký sport, který budete pravidelně vykonávat. Dodržujte zásady správné životosprávy, povídejte si se svými blízkými, na všem hledejte pozitiva a na negativa se snažte nemyslet, vytvořte si malé cíle, které byste chtěla splnit, dopřejte si chvíle sama pro sebe, které si uděláte hezké. Ať už budete chtít jít do divadla, do kina, na kafe nebo do sauny… Prostě cokoliv. Udělejte to, na co máte zrovna chuť.

A hlavně, mějte se stále ráda!

Podobné příspěvky