Prodáme byt s realitkou nebo bez ní

Hlavní otázkou při prodeji bytu či domu je fakt, zda se vyplatí využít služeb realitní kanceláře a zaplatiti tak část z prodeje za jejich služby nebo se spolehnout sami na sebe a na zkušenosti našich blízkých a využít pouze nějakých internetových inzerátů a vyčkat, zda se najde vhodný člověk, který bude ochotný dát vám za vaši nemovitost přesně tu částku, kterou si představujete.
zvláštní dům
On správně se rozhodnout není vůbec snadné. A proto vám nabízíme oba úhly pohledu a na vás už bude, zda půjdete „na jistotu“ s realitní kanceláří nebo naopak se vrhnete s trochou rizika do prodeje sami. Samozřejmě nic není stoprocentní, ale přesto si přečtěte nějaké klady a zápory obou variant.
panelové sídliště

Výhody spolupráce s realitní kanceláří

· rozsáhlá reklama na webových stránkách dané realitní kanceláře
· vyšší prodejní cena
· potřebný právní servis (kvalitní prodejní smlouva, úschovu peněz apod.)
· profesionální přístup při prodeji

Nevýhody spolupráce s realitní kanceláří

· uhrazení provize realitní kanceláři
· v některých případech po podepsání smlouvy o prodeji bytu s RK nesmíte byt dále nabízet prostřednictvím jiných RK nebo inzerátů

Výhody prodeje bytu bez RK

· nemusíte platit nikomu žádnou provizi
· můžete snížit kdykoliv cenu nemovitosti

Nevýhody prodeje bytu bez RK

· potřebujete službu právníka (vytvoří pro vás smlouvu o prodeji nemovitosti tak, aby vás chránila v případě jakýchkoliv potíží)
· je potřeba zajisti si dočasnou úschovu peněz (než proběhne přepis nového majitele na katastru)

V případě, že si přece jen rozhodnete pro realitní kanceláře, zjistěte si o ní veškeré informace. Ještě mnohem lepší je, když máte v okolí nějakého známého, který už má s prodej nemovitosti s danou RK pozitivní zkušenosti. Než s makléřem podepíšete smlouvu, je důležité si ji pozorně přečíst a zjistit, jaké služby vám za provizi nabízí.