Roztočte to!

Vystopovat původ hula obruče je dnes už prakticky nemožné. S různými kroužky a kruhy si hrály národy napříč historií, od antických Řeků přes původní obyvatele severní Ameriky až po viktoriánskou Anglii. Moderní obruč ale vynalezli v roce 1958 Arthur K. Merlin a Richard Knerr. První náklad, 25 milionů kusů plastových obručí, se vyprodal za méně než čtyři měsíce, a do roku 1960 už se po celém světě točilo přes sto miliónů plastových kruhů. Celé šílenství se skvěle doplňovalo s novou posedlostí zdravým životním stylem a štíhlou postavou, protože obruče se používaly v hodinách tehdy tolik oblíbeného aerobiku. Jejich sláva sice mírně opadla v devadesátých letech, ale v poslední pětiletce už se kus plastu zase šplhá, nebo spíše kutálí, na výslunní.
 děvče s kruhem

Jak cvičit

Klasická obruč má průměr 1.06 metru, tedy 42 palců, ale dnes již není problém sehnat kruhy které jsou větší nebo menší. A co si s ní vlastně počít, když už ji máte doma? Základem je kroužení kolem trupu, končetin nebo krku. Jistě si z dětství ještě pamatujete, jak jste soutěžili v tom, kdo roztočí víc obručí najednou. Světový rekord z roku 2015 drží Marawa Ibrahim s 200 obručemi, vám budou pro začátek jistě stačit dvě nebo tři. Pokud by vás snad prosté točení omrzelo, tak se s kruhy dá i tancovat, nebo třeba cvičit ve vodě. Nejlepší je ale stejně nechat se unášet vlastní fantazií, a alespoň na chvíli se vrátit do dětských let.

Točením ke krásné postavě
Kromě zábavy je hula obruč i skvělým cvičením, které vám vytvaruje a zpevní postavu. Ač se to nemusí zdát, při točení pracuje hned několik svalových skupin najednou. Při točení okolo pasu si zpevníte svaly břicha a zad, při točení okolo končetin zase stehna a ramena.
hula hoop a dáma
Pokud usilujete o intenzivnější cvičení, můžete si vybrat i speciální kruh se zátěží, který vám umožní posilovat ještě efektivněji. Na internetu se sice v souvislosti s těmito obručemi objevily pochyby, zda je cvičení s extrémně zatíženými obručemi zdravé pro záda, ale pokud si nezvolíte kruh z oceli, žádný problém byste mít neměli. Nicméně buďte v takovém případě opatrní na své okolí, rána takovým kruhem zabolí nejednoho přihlížejícího, nebo, v případě nábytku, vaši peněženku. A nezapomeňte, že cvičení s obručí by měla být hlavně zábava.