Lev Nikolajevič Tolstoj patří mezi nejvýše oceňované ruské autory. Mezi jeho rozsáhlé románové ságy patří Vojna a Mír a Anna Kareninová. Anna Kareninová se dočkala také řady filmových zpracování. Jedná si sice o příběh milostný, o drama nešťastné lásky, ale zobrazuje především historické pozadí tehdejší ruské šlechty a odhaluje její pokryteckou morálku.
moskva st basile
V příběhu se prolínají tři roviny příběhu v rodinných vztazích Kareninových, Oblonských a Levinových. My se pojďme zaměřit především na Annu samotnou.
Anna Kareninovápřijíždí z Petrohradu do Moskvy, aby pomohla usmířit manželství svého bratra a jeho manželky Dolly. V Petrohradě se seznamuje s mladší sestrou Dolly Kitty, která touží po sňatku s Vronským,  ačkoli je do ní hluboce zamilován Konstantin Levin, muž, který je v podstatě inkarnací samotného Tolstého.
 sólo baletky

Tragédie lásky

Anna se na plese seznamuje s Vronským a je uchvácena atraktivním důstojníkem, který se do krásné Anny ihned zamiluje. Anna si uvědomuje, co by mohla způsobit a vrací se do Petrohradu za manželem a synem. Jenomže Vronský ji pronásleduje a Anna mu nedokáže odolat. Anna nedokáže žít dvojí život milenky i manželky, pokrytecká morálka je jí cizí, nedokáže lhát a přetvařovat se proto je společností přísně odsouzená. Anna zjišťuje, že je s Vronským těhotná a odchází od manžela k Vronskému. Daní je, že se musí vzdát svého syna. Vronský sice Annu miluje, ale cítí se být zároveň příliš svazován a velká láska se mění ve velkou krizi, kdy se Vronský své ženě vyhýbá. Anna se dovídá o jedné dívce, která se do Vronského zamilovala a ani on se jejím půvabům nevyhýbá. Nešťastná Anna v zoufalství skočí pod jedoucí vlak. Ještě si stačí uvědomit, co učinila a snaží se vymanit, ale je příliš pozdě. Když se Vronský dozvídá o Annině zoufalém činu, ztrácí smysl života a nechává se dobrovolně naverbovat do války proti Turkům.