Beton je jedním z nejstarších stavebních materiálů a kromě náročných železobetonových konstrukcí mostů, přehrad, a dalších obytných a technických staveb jej lze využít i pro výstavbu plotů. Betonové pilíře mohou sloužit jako základní nosníky pro opěrnou konstrukci ze dřeva nebo z pletiva, mohou však být i celistvé.
betonová stěna.jpg

Moderní technologické zázemí

V současné době se můžeme stále častěji setkat s prefabrikovanými dílci s dlouhou životností a prakticky s nulovými nároky na údržbu. Tyto výrobky slouží déle než 30 let a vyrábí se v takových velikostech, z nichž vystavíte plot od 30 cm až do výšky tří metrů. Jednotlivé komponenty mají přední díl strukturovaný a zadní (zasahující do pozemku) hladký. Součástí mohou být i ozdobné prvky a variace, díky tomu tak získá vnější tvar pozemku působivý ráz. Desky se instalují velmi snadno, není třeba budovat hluboké základy. Pokládají se mezi sloupky ve tvaru písmene H, pouze se upraví povrchová zemina, aby prefabrikáty na ní dobře dosedly.
kamenné pozadí.jpg

Výhody této technologie

·         Výstavba probíhá jako montáž z unifikovaných dílců. Není třeba budovat základy, tzn. výkop, zához, drenáž a betonáž.

·         Rychlost výstavby se počítá na hodiny, nikoliv na týdny.

·         Ohraničení pozemku je naprosto bezpečné, odolné vůči nezvaným zvířecím návštěvníkům, zejména volně pobíhajícím psům.

·         Dostatek soukromí na rozdíl od pletiva nebo dřevěných či kovových materiálů.

·         Dostatečná protihluková bariéra proti městskému ruchu a silničnímu provozu.

·         Stabilita konstrukce s minimálními nároky na údržbu. Konstrukci není třeba natírat, konzervovat, ani jinak udržovat.

·         Hodí se pro ohraničení obytných prostor (pozemků a zahrad) i pro průmyslové objekty.

·         Lze s nimi oddělit prostor užitkové zahrady a nechat na plot popínat některé rostliny, např. keře růží, břečťan, psí víno.

·         Mohou posloužit jako hranice kompostu.

·         Využití nachází i jako výběhy nebo kotce pro domácí a hospodářská zvířata.