Peníze jsou nepostradatelnou součástí našeho fungování a bytí. Bez peněz, rozhodně žít nemůžeme a dobře to víme, my dospělí. Máte, ale malé děti? Je načase je seznámit se skutečností, že nic není zadarmo! Naučte je počítat už od malička.
dětská pokladna

Mami já to chci!

Bohužel, ve světě peněz, existuje i mnoho lákadel, aby se mohli patřičně utratit. Dnes už pro děti vynalezli vše možné i nemožné a oni po tom (i když to nepotřebují), bezmezně touží. A vy kupujete a kupujete. A dost! Neutrácejte za všechno, na co ukážou prstíkem. Dejte jim na výber a trvejte na svým, že pokud dostali něco včera, dnes už to nepůjde. Dát jim prostor vybrat si, můžete pokaždé a na výmysli a početné dary, bude dost času před Vánocemi.
prasátka na úspory

Kapesné

Dávat dítěti kapesné, by jste měli probrat už se starším dítětem. To znamená, s nástupem do školy. Platit předškolákům, je naprosto zbytečné! Stanovte rozumnou sumu, kterou mu budete dávat týdně, nebo měsíčně s ohledem na to, kolik by přibližně mohli minout, v lepším případě ušetřit. Nezvyšujte výši kapesného na vyžádání, ale zvažte jestli takovou sumu doopravdy potřebuje a vlastně na co. Nezapomente trvat na svým, že pokud peníze minul, další budou až příště. Nedokládejte mu další, jestli už nic nemá a uběhlo jen pár dní.
žabák v košíku

Co říct dětem o penězích:

1. Můžou si za ně koupit jenom to, na co mají!
2. Rozložit si je na části, jim pomůže hezky vyjít, případně ušetřit.
3. Jsou hodnotné a potřebné pro život.
4. Nepujčovat si je a nedlužit je! (zdůrazňovat v každé možné situaci)
5. Přemýšlet, za co je utrácí.
6. Poučit je, že si můžou sami přivydělat.
7. Ukázat jim, kam je mají ukládat (pokladnička, peněženka, později bankovní účet)
8. Zdůrazňovat, že opravdu NIC, není zadarmo!
Naučit své děti správně manipulovat s penězmi, máte ze začátku jen ve svých rukou. Nepodceňujte to a dejte jim nějaké základy do života, ve kterém peníze budou hrát jejích hlavní roli.