Jakmile se řekne menopauza nebo klimakterium, ženy se zhrozí. Mladší dámy se zděsí, protože neví, co je čeká a starší ženy se mračí, protože s tímto obdobím neměly dobré zkušenosti. Menopauza totiž přináší mnoho trápení do našich životů.
Období menopauzy začíná kolem 45. až 50. roku života každé ženy. Bohužel si tímto obdobím projde každá z nás, ovšem ne všechny máme stejné příznaky a stejné trápení. Některé ženy na sobě ani nepoznají, že již prošly klimakteriem, naopak jsou druhé ženy, které toto období může trápit i několik dlouhých let a zažívají při něm opravdová muka. Často postihuje ženy například už ve čtyřiceti.

  • Menopauza znamená jakousi hormonální nerovnováhu. Celé naše tělo se mění. Najednou dochází k útlumu činnosti vaječníků a k poklesu hormonální sekrece, proto se také cítíme tak unavené, nehezké, všechno nás bolí a nemáme o nic zájem.

černá káva

Toto období přináší pro naše tělo mnohé změny, se kterými se musíme smířit. Ztratíme plodnost, svou ženskost i šarm. Ovšem nezoufejte, příznaky se dají zmírnit.

Existují samozřejmě způsoby, jak menopauzu zmírnit. Nemusíte se nechávat trápit zbytečným stresem a bolestmi.

ženský pohled

Ženské tělo a jeho fyzické změny

Mnohým ženám se nelíbí, že v období klimakteria prochází změnami. Zejména nejvíce je trápí deprese a úzkosti. Následují však fyzické změny, které nejsou příjemné. Přechod u žen doprovází příznaky:

  1. Ztráta ženskosti, přirozeného šarmu, cítíme se slabé a lidově řečeno škaredé.
  2. Nahromadí se stres, únava, pocity úzkosti a deprese.
  3. Můžeme přibrat pár kilo. Začíná se nám dělat malé kulaté padesátnické bříško.
  4. Tuhost kloubů, těžké dýchání, rychle se při námaze zadýcháte.
  5. Může docházet k inkontinenci moči – velice nepříjemné projevy našeho těla.
  6. Objevuje se náchylnost k alergiím.
  7. Nejčastější bývají návaly horka, bušení srdce, pocení.
  8. Vaginální suchost, nechuť k milování.
  9. Slabé nehty, vypadávají vlasy.