Beton se skládá z cementu, plnidla, vody a případně dalších příměsí a přísad. Plnidlem je nejčastěji písek nebo štěrk. Můžete si ho namíchat sami v poměru, jaký vám bude vyhovovat, nebo můžete použít už namíchanou suchou směs. Ta se však používá pro běžné konstrukce ve stavebnictví a pro naše účely je dobré zvýšit podíl cementu. Dají se koupit a použít také různé hmoty zvané „stěrky“. Pokud si budete míchat beton sami, doporučujeme poměr plnidla a cementu 1 : 1. Na menší výrobky s jemnějšími detaily použijte jemnější písek a cement v poměru asi 1,5 : 1 a zároveň namíchejte směs řidší, aby se dostala do všech koutů formy.
Květináč z betonu
Květináč z betonu
Na výrobu betonového květináče budete potřebovat různě velké válcové nádoby nebo formičky na bábovky a různé profilované fólie z gumy nebo ohebného plastu. Velikost nádob zvolte podle toho, jak velký chcete mít výsledný květináč. Nepoužívejte takové, které nechcete zničit, protože se může stát, že formu budete muset nastřihnout nebo vypáčit. Nejdříve promíchejte cement se suchým pískem a pak teprve přidejte pomalu přimíchejte vodu. Povrch odlitku závisí na povrchu použité formy. Chcete-li mít povrch hladký, použijte hladkou plastovou formu. Pokud máte formu kovovou vymažte stěny formy běžným jedlým olejem. Povrch sice nebude tak hladký, ale forma půjde lépe vyklopit. Pamatujte na to, že cement je agresivní a povrch formy poničí.
Betonová lavička
Připravte si větší a menší nádobu. Rozmíchejte směs a postupně s ní naplňte větší formu. Dovnitř vmáčkněte menší nádobu, která vyplní střed květináče. Střed je třeba zatížit, proto do formy nalijte vodu nebo nasypte písek. Je vhodné, když formu naplníte až po okraj, protože můžete dobře vyhladit vršek.
Beton nechte dostatečně dlouho vytvrdnout, nejlépe pár dní. Ztuhne sice poměrně rychle, ale i po několika hodinách je náchylný na poškození.