Asistenční systémy v nových vozech

Již v dnešní době je používán systém nouzového brzdění či asistent, který za vás pohlídá jízdu v jízdních pruzích. I nové systémy musí být při nastartování vozu aktivní, současně však má být k dispozici možnost vypnutí. Tak, jak to mnozí řidiči dělají již dnes s otravným start-stop systémem. V nových vozech bude inteligentní regulace rychlosti a tzv. černá skříňka. Vůz upozorní řidiče při nepozornosti nebo ospalosti, na chodce za vozem a bude vybaven přípravou pro dodatečnou montáž testeru na alkohol.
auto interiér
Vyšší cena
Asistenční systémy bezpochyby přinesou zvýšení pořizovací ceny vozu. Na zvýšení cen servisu a především oprav se budou muset připravit samotní motoristé i pojišťovny. Vozy budou vybaveny drahými radary a kamerami, ceny oprav se mohou dostat až na dvojnásobek. Jiná možnost nebude.
Problémem je, že uživatelé nové asistenty neznají, neví, jak fungují a obecně se ví, že návody k obsluze příliš nečtou. Ani infrastruktura není na některé z asistentů připravena, hlavně chybějící nebo špatně viditelné pruhy na vozovce nebo nečitelné dopravní značky různých velikostí a odstínů barev.
Ukazuje se, že tyto systémy mají postupně prošlapat cestu pro používání plně autonomních vozidel. Postupně se bude prosazovat nemožnost vypnutí asistenčních systémů a vše směřuje k tomu, že člověk bude ve voze pouhým pasažérem.
auto řidič
Nové systémy mají eliminovat chyby řidiče a tím chránit zdraví, životy i majetek účastníků silničního provozu. Proti tomu nelze rozumně nic namítat. Mnohé z nich však život některým řidičům ztěžují a otravují, některé jsou nespolehlivé a v určitých situacích mohou být i nebezpečné.
Navíc mohou u některých řidičů vyvolat dojem, že vůz a jeho systémy se o vše postarají, může to vést ke snížené pozornosti řidiče a tím k dopravní nehodě.
Asistenční systémy mají dle Evropské rady jen v prvních letech jejich používání ušetřit 25 tisíc lidských životů.

Podobné příspěvky